wtorek, 21 lipca 2015

Odzież damska na przestrzeni latKobiety od zawsze duża wagę przykładały do swojego wyglądu. Od zawsze towarzyszą nam przykładnie dobierane stroje i dodatki, a więc od zawsze towarzyszy nam moda.

A więc jak odzież damska zmieniała się na przestrzeni lat ?

Zacznijmy od starożytności. W Egipcie kobiety nosiły proste suknie na szerokich ramionach. Zamożniejsze panie pozwolić mogły sobie na eleganckie bardziej pofałdowane kreacje wykonane delikatnych lnianych tkanin. W starożytnym Egipcie kolor biały uznawano za święty, dlatego też większość sukni była właśnie w tym kolorze. W Grecji najpopularniejszym strojem,  natomiast był wełniany kawałek materiału, który kobieta owijała wokół ciała. Odpowiednio spięta szata, pofałdowana, delikatnie spływała po ciele, podkreślając kobiece kształty.

Średniowiecze było znacznie bardziej urozmaicone, jeśli chodzi o obowiązujące trendy. Na początku panował styl gotycki, charakteryzujący się wąskimi u góry sukniami, podkreślającymi wąskie ramiona, ale szerokimi na dole. Nakładano również drugą luźniejszą suknie, bez rękawów. Miała na celu ukryć kobiece ciało pod najróżniejszymi, pięknymi, bufiastymi falbanami, nadając w ten sposób sylwetce charakterystyczne esowate wygięcie.

W okresie renesansu swoją świetność przeżywała suknia spodnia. Składała się ona z gorsetu oraz doszytej do niego spódnicy. Gorsety miały kwadratowe dekolty, wykończone koronkami i klejnotami. Spódnice zazwyczaj były w kształcie stożkowym, wąskie na górze ale z rozłożystym dołem.

Barokowa odzież damska to w dalszym dwuczęściowe suknie. W tym okresie zamieszanie wprowadziły obszerne dekolty odsłaniające górną część piersi.


Lata 20-te XX w. przyniosły prawdziwą rewolucje w modzie damskiej. Kobiety zaczęły pozbywać się sztywnych gorsetów i długich szat na rzecz wygodnych sukienek. Sukienki miały obniżone stany co powodowało optyczne zwężenie bioder i sprawiała że talia była niewidoczna.

10 lat później, modne stały się dopasowane kostiumy, podkreślające kobiecą sylwetkę, suknie do ziemi. Kobiety coraz śmielej zaczęły sięgać po spodnie.

Lata 60-te Mary Quant stworzyła spódniczki mini, które podbiła Amerykę a później cały świat. Swój wpływ na modę miał również ruch hipisowski, promujący wytarte jeansowe dzwony, kwieciste szerokie bluzki z szerokimi rękawami oraz długie szerokie spódnice.

Lata 80-te określane są latami kiczu w damskiej modzie, charakteryzował je kolor i połysk. Popularne również były szerokie swetry oraz legginsy.

Obecnie modne jest wszystko. Nosimy co chcemy i jak chcemy, w zależności od nastroju, miejsca, czy subkultury, często korzystając z trendów mody z zamierzchłych lat. Kreatorzy mody również inspirują się przeszłością, tworząc swoje kreacje, raz po raz powracając z jakąś perełką z dawnych lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz